Sprawdź nas:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Medytacja to czynność, która może być wykorzystana do poprawy nie tylko naszych umiejętności na sali, ale także w wielu innych aspektów naszego życia. W medytacji istnieją trzy ważne aspekty, które należy zrozumieć, aby nasza praktyka była skuteczna.
„Świadomość”
To umiejętność, która pozwala zobaczyć lub rozpoznać, co dokładnie się dzieje w tym konkretnym momencie.
„Koncentracja”
Koncentracja jest umiejętnością, która utrzymuje przez określony czas świadomość. Kiedy poprawia się nasza koncentracja, powinniśmy być w stanie stale utrzymywać naszą uwagę podczas treningu lub walki.
„Praktyka”
Aby odczuć korzyści płynące z medytacji, konieczna jest regularna praktyka. Podczas praktyki nie należy odczuwać pośpiechu ani presji.
Jakie jest powiązanie pomiędzy sztukami walki a duchowością?
Już od czasów starożytnych w Azji istniała niewielka grupa mistrzów duchowych, którzy występowali pod wieloma nazwami. Niektórzy z nich byli wcześniej wojownikami i ze względu na swoją duchową dojrzałość porzucili swoje dotychczasowe życie, aby dążyć do duchowej doskonałości. Podróżując z miejsca na miejsce mieli szansę nauczać oraz rozpowszechniać swoje mądrości. Dzięki wysokiej świadomości mistrzowie zrozumieli, jak ważne dla rozwoju podstaw praktyk duchowych są sztuki walki, joga i medytacja. W ten sposób sztuki walki i duchowość zostały ze sobą ściśle połączone.
Muay Thai a rozwój duchowy
Nie ma wątpliwości, że Muay thai to doskonałe połączenie ciała, umysłu i ducha. Wiele osób uważa, że ta fascynująca sztuka walki pomogła mi lepiej poznać siebie. Praktykowanie tego sportu pomogło im pokonać różnego rodzaju ograniczenia fizyczne, jak i psychiczne. W dniu dzisiejszym możemy ujrzeć duchową część tego sportu między innymi poprzez rytuał Wai kru (szacunek dla nauczyciela). To jednak tylko cień tego, co zawierały nauki w starożytności.
W jaki sposób medytacja może pomóc stać się lepszym zawodnikiem?
Praktyka medytacji może pomóc wyciszyć umysł i lepiej reagować w ekstremalnych sytuacjach. W chwilach wysokiego ciśnienia i intensywności umysł staje się zamglony, a nasza perspektywa zawężona, co powoduje napięcie ciała i spowolnienie reakcji. Przez to nasza skuteczność bojowa może okazać się słabsza.
Kiedy jesteśmy wyszkoleni w praktykach medytacyjnych, jeśli umysł lub ciało odczuwają presję, nasza uwaga natychmiast rozpoznaje, co się dzieje i wysyła wiadomość, aby nie pozwolić emocjom (przeważnie gniewowi lub strachowi) przejąć kontrolę nad sytuacją. Jeśli zostanie to wykonane w odpowiednim czasie, emocje zostaną zablokowane, a umysł pozostanie spokojny. Wszystkie nasze funkcje fizyczne będą w pełni zdolne do naturalnej reakcji. Jeśli emocji nie da się zatrzymać na czas, wpłynie to na funkcjonowanie całego ciała, czyniąc je powolnym i wrażliwym.
Walka wymaga elastycznych ruchów i spokojnego umysłu, aby móc dostosować się i pokonać przeciwnika. Z tego powodu nasz umysł powinien być wyszkolony, aby był zawsze neutralny, czujny i zrelaksowany. Umysł zbyt agresywny lub bojaźliwy nie jest w optymalny sposób ocenić sytuacji.
„Tak samo ważne jest trenowanie naszego ciała, aby było silne, jak ważne jest trenowanie medytacji, aby utrzymać umysł w bezruchu”.