Sprawdź nas:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Indonezja od setek lat jest głównym ośrodkiem sztuk walki Azji Południowo-Wschodniej. Obejmują one różnorodne systemy, zarówno odwieczne sztuki tradycyjne, jak i niedawno opracowane walki hybrydowe. Poza treningiem fizycznym często obejmują aspekty duchowe, aby kultywować wewnętrzną siłę, wewnętrzny spokój i wyższe psychologiczne cele.
Pencak Silat
Pencak silat to rodzaj samoobrony, której początki sięgają siedemnastowiecznej Sumatry i Jawy. W chwili obecnej jest praktykowana ceremonialnie na weselach, zbiorach ryżu i innych uroczystościach. Wzdłuż wybrzeża praktykujący pencak silat przyjmują niską postawę i preferują techniki walki wręcz. W górach uczniowie przyjmują wyższą postawę i preferują techniki nożne.
Obecnie w Indonezji rozpoznawanych jest ponad 150 różnych wariantów pencak silat, a sport ten jest jedną z niewielu sztuk walki prezentowanych na Igrzyskach Azji Południowo-Wschodniej.
Tinju
Tinju oznacza „walkę na pięści” i jest określane jako boks indonezyjski. Pochodzi z wyspy Flores i jest najpopularniejszą sztuką walki w miejscowości Bajawa. W czasie walki biorą udział cztery osoby: dwóch bokserów i dwóch przewodników. Dwaj bokserzy stoją naprzeciw siebie, podczas gdy prowadzący stoją tuż za nimi i kierują ich za pomocą pasków. Praktykujący mogą uderzać otwartymi lub zamkniętymi dłońmi i łokciami.
Tarung Derajat
Tarung Derajat to sztuka walki stworzona przez Haji Achmad Dradjat z Jawy Zachodniej. Opracowana w latach 60. XX wieku. Jest to system hybrydowy, który obejmuje techniki boksu, grapplingu i walk ulicznych. Tarung Derajat jest oficjalnie uznawany za sport narodowy i stosowany jako podstawowy trening w armii indonezyjskiej. Kładzie nacisk na uderzenia pięściami oraz kopnięcia. Jedna nie ogranicza się do nich, ponieważ trening obejmują również różnego rodzaju chwyty. Praktykujących nazywa się "petarung", co oznacza „wojownik”.
Fitimaen
Fitimaen to forma walki na kije z wysp Maluku. Termin pochodzi od słowa maen, które oznacza kij. Są one wykonane z rattanu lub z rodzimych drzew liściastych dostępnych w tamtym rejonie. Sesje sparingowe są krótkie, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Długość używanych kijów zależy od osobistych preferencji. Pierwsza pisemna wzmianka o fitimaen pochodzi z dziennika pewnego brytyjskiego przyrodnika, który wspominał o tubylcach, którzy doskonale radzili sobie w czasie walki na kije.
Makare-kare
Jak widzisz sporty walki były praktykowane w Indonezji od dawna. Będąc na Bali istnieje możliwość zobaczenia raz w roku Makare-kare, czyli wojny Pandanów. Jest to święty rytuał odprawiany ku czci Pana Indry (boga wojny), odbywający się w wiosce o nazwie Tenganan w regencji Karangasem. Wojownicy ubrani są tylko w kamen (długie szaty) owinięte wokół talii i udeng (nakrycia głowy). W rękach trzymają pałki i okrągłe tarcze z plecionego rattanu. Muszą przestrzegać ścisłych wytycznych. Nie wolno im uderzać przeciwników od szyi w górę i od brzucha w dół. Co najważniejsze przed walką zostają poinformowani, aby nie pozwolili, by ich serca wypełniła nienawiść lub agresja. To święty rytuał, a nie brutalne użycie przemocy. Nie ma zwycięzcy ani przegranego.
Bali to coś o wiele więcej niż plaże czy tarasy ryżowe. To przede wszystkim wspaniała kultura oraz tradycja. Ta magiczna wyspa oferuje o wiele więcej niż może Ci się tylko wydawać. Biorąc udział w naszym wyjeździe sportowym, masz szansę znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości!